fbpx
Nahoru

Trápí vás jarní alergie?

Trápí vás jarní alergie?

Alergie je abnormální reakce imunitního systému na různé částice a přírodní sloučeniny, kterým jsme všichni vystaveni, ale nejsou pro nás škodlivé.

Proč někteří lidé mají přehnané reakce? Proč jim reakce na různé látky jako pyl, částice uvolňované zvířaty, plíseň nebo prachoví roztoči a (v případě potravinových alergií) různé potraviny přivozují takové příznaky a problémy? Důvody jsou dosud neznámé.

Většina alergií ovlivňuje kvalitu života a v některých případech se mohou projevit i jako astma. Alergie postihují lidi všech věkových kategorií, obvykle se však objevují v prvních letech života. Odhaduje se, že alergiemi trpí 20 % až 30 % obyvatelstva.

Odborník na alergie ze španělské společnosti Seicap, Dr. Luis Moral, říká, že: „V případě jarních alergií je třeba vyhnout se vzduchu z ulic. Obsahuje pyl, který nelze filtrovat ani pomocí masek.“ Doporučuje přeměnit dům na „malou uzavřenou svatyni, která nebude vystavena venkovnímu vzduchu. Když se vrátíte zvenčí, osprchujte se a vyměňte oblečení, na kterém zůstal zachycen pyl.“

Alergie se dá kontrolovat pomocí léků, které se používají ke snížení zánětu, zmírnění příznaků a minimalizaci souvisejícího nepohodlí. „Obecně jsou účinné a bezpečné. Avšak jedná se o léky, u kterých je vhodné dlouhodobé užívání, v některých případech dokonce i na dobu neurčitou.“

Další možností jsou očkování: „Do těla se naočkují látky, na které je daný člověk alergický. Dosáhne se tak určité míry tolerance a reakce je podobná jako u lidí, kteří nejsou alergičtí. Problém je v tom, že člověk často bývá alergický na různé druhy látek a neexistuje jediná vakcína,“ vysvětluje odborník.

Jarní alergie, způsobené především pylem, jsou v současné době nejběžnější ve vnitrozemí. Na pobřeží a ostrovech jsou alergie častěji způsobeny roztoči, kteří jsou přítomní během celého roku.

Pozor si dávejte na přikrývky a plyšové hračky: „Tito roztoči jsou přítomni v každém domě a živí se šupinami suché lidské kůže. Tyto odloupnuté kousky spolu s dalšími složkami vytvářejí prach, který se hromadí na místech, kde je nejvíce tkanin. Je náročné je odstranit z věcí z hrubých tkanin, z dekorací nebo obtížně čistitelných míst. Pokud je místnost velmi přeplněná a nacházejí se v ní plyšové hračky, deky nebo přikrývky, v místnosti bude více prachu. Pokud byste je oprášili přímo v místnosti, částice se dostanou do vzduchu, což může u alergika vyvolat reakci. Doporučuji, aby ložnice měla především jednoduchý design a snadno se v ní uklízelo. Prach totiž nikdy nelze zcela odstranit, můžete jedině snížit jeho množství,“ radí Dr. Moral.