Co jíst před, během a po cvičení
Pokuste se zahrnout tyto návyky do svého každodenního života a postupně na sobě pocítíte výsledky.
Říká se, že jsme to, co jíme. A do značné míry je to pravda. Na jídle, které naše tělo přijme, závisí energie, zdraví, váha a dokonce má vliv i na sny.
Důležité je nejen to, co jíme, ale také kdy. Při sportování platí totéž. Proto vám nabízíme pár tipů, co jíst před, během a po cvičení.
Před cvičením:
- Hydratujte se. Postarejte se o to, aby vaše tělo netrpělo nedostatkem tekutin. Pijte dostatek vody, šťáv nebo jezte ovoce (především melouny). Nejdůležitější je dodržet pitný režim v létě nebo když se chystáte cvičit v uzavřeném prostoru.
- Jezte, ale s mírou. Doporučujeme jíst s dostatečným časovým odstupem, aby vaše tělo stihlo vytrávit. „Ale já jsem četl, že ze cvičení nalačno se hubne.“ Ano, také jsme to zkoušeli. Cvičení nalačno však vyžaduje mít dobrou znalost o našem těle, plán cvičení a konkrétní cíle. Pokud nevíte proč cvičit nalačno, tak to ani nedělejte.
- „Cítím se takto dobře.“ V tom případě, jen tak dál. Co tělo, to jiný svět a každému vždy sedne něco jiného. Lidé s dobrým trávením si mohou dát bez problémů před cvičením kávu, sušenky, sendvič, limonádu či talíř těstovin … Ale jsou i tací, kteří nemohou cvičit po konkrétních jídlech. Dávejte velký pozor především na kávu. Pokud to, co jíte před cvičením vám nedělá problém, nemusíte nic měnit.
Během cvičení:
- Hydratujte se. Opakování je matkou moudrosti. Musíte pít před tím, než pocítíte žízeň. Raději pijte častěji, než nárazově hodně. Nejlepší je pít vodu během tréninku, ale pokud budete cvičit dlouho, můžete sáhnout i po iontových nápojích na doplnění minerálů. Dávejte si pozor na „nápoje pro sportovce“, které mají vysoký obsah sacharidů. Nejsou špatné, ale musíte brát v úvahu jejich složení.
- Jíst nebo nejíst? Otázka zní: Dáváte svému tělu zabrat tolik, co vrcholoví sportovci? Pravděpodobně ne, čili jídlo během cvičení vynechejte. Pokud si přesto myslíte, že vám to padne vhod (pokud se chystáte na více než 3 hodiny na kolo), mějte na zřeteli, že určitý druh produktů může způsobit žaludeční potíže. Nejlepší bude, když si to vyzkoušíte během tréninku a v blízkosti domova (nebo alespoň toalety).
Po cvičení:
- Opět – Hydratujte se.
- Doplňte hladinu minerálů: Jak jsme zmínili výše, můžete je přijmout prostřednictvím některých nápojů, ale najdete je i v ořeších. Pozor na množství, postačí hrst
- Bílkoviny: Pomohou při svalové regeneraci. Nemusíte jíst pouze čisté maso, bílkoviny můžete zkombinovat i s jinými pokrmy. Podle toho, kdy jste cvičili (a podle aktuální diety) můžete sáhnout po sendviči, těstovinách s tuňákem nebo si přidat bílkoviny do salátu.
Pokuste se zahrnout tyto návyky do svého každodenního života a postupně na sobě pocítíte výsledky, budete silnější, rychlejší a spokojenější.
A teď cvičit a jíst! 🙂