Aerobní vs. anaerobní cvičení
Základní rozdíl mezi aerobním a anaerobním cvičením je v tom, jakým způsobem získává tělo energii. Pokud si při cvičení vaše tělo vyžaduje hodně kyslíku, tak jde o aerobní nebo dynamické cvičení. V případě, že tělo nevyžaduje tak velký přísun kyslíku, tak jde o anaerobní nebo silové cvičení.
Obvykle jsou při cvičení zastoupeny oba druhy, proto je lepší mluvit o cvičeních, která jsou buď převážně aerobní nebo převážně anaerobní. Obě mají různý vliv na váš organismus, proto byste si typ cvičení měli zvolit podle cíle, kterého chcete dosáhnout. Doporučujeme je střídat pro zlepšení fyzické kondice a rovnováhy. Dále vám nabízíme charakteristické rysy obou cvičení.
Aerobní cvičení
- Patří sem vytrvalostní aktivity nízkého až středního zatížení.
- Pomáhají zlepšit výdrž a kapacitu plic. Zabírají při nich velké svalové partie a je u nich zvýšená spotřeba kyslíku. Příznivě ovlivňují srdečně-cévní a dýchací systém, metabolismus, kosti a svaly.
- Přispívá ke ztrátě hmotnosti nebo k jejímu udržení.
Aktivity, při kterých převažuje aerobní typ cvičení jsou například rychlejší chůze, běh, plavání nebo cyklistika.
Anaerobní cvičení
- Krátkodobé aktivity vysokého zatížení, které nevyžadují tak velkou spotřebu kyslíku.
- Slouží k zvětšení a zkvalitnění svalové hmoty, čili se při nich zapojují jen specifické svalové partie.
- Jde o silové cvičení s použitím váhy, které se cvičí v sériích a opakováních. Tím můžete zlepšit sílu, pružnost a ohebnost.
Typy anaerobních aktivit jsou například sprinty, zvedání závaží, skákání na švihadle a cviky na břicho.
Musíte mít na paměti, že typ cvičení byste si měli přizpůsobit podle věku, fyzické kondice, cíle a chuti. Pokud vám však záleží na zdravém životním stylu a chtěli byste předejít srdečně-cévním onemocněním, doporučujeme dělat aerobní cvičení minimálně 5-krát týdně po 30-60 minut a anaerobní cvičení 2- až 3-krát týdně.