Turistika – jak zůstat aktivní
Procházka přírodou je aktivita, která se dá dělat i tehdy, když naše fyzická kondice není optimální na výkon jiných náročnějších sportů. Pokud se rozhodnete začít s turistikou (doporučujeme ?), ale nikdy předtím jste na túře nebyli, zde je několik tipů, které vám pomohou vyhnout se nejběžnějším problémům, které mohou vzniknout během procházky přírodou.
- Předem si naplánujte trasu. Zásadní tip na pěší turistiku je dobře znát svou trasu- kde začíná, kde končí, vzdálenost a úroveň náročnosti. Berte v úvahu úroveň fyzické kondice a vaše zkušenosti. Znáte se přece lépe než kdokoliv jiný, a proto se nesnažte nachodit 30 kilometrů, pokud je to vaše první túra.
- Vždy s sebou noste mapu. Ať už na papíře nebo v digitální aplikaci, pro měření času chůze a odpočinku je nezbytné vědět, kde zrovna jste. Ale především je nutné zabránit tomu, abychom se ztratili a skončili tam, kde nechceme.
- Udělejte z turistiky rodinnou aktivitu. Vezměte s sebou partnera, rodiče, děti a vypravte se na túru společně. Naplánujte trasu tak, aby ji zvládli všichni.
- Nepodceňujte oblečení a obuv. Na jaře a podzim se ranní a denní teploty liší. Proto by ve vaší výbavě nikdy nemělo chybět voděodolné oblečení. Také klaďte velký důraz na vhodný výběr obuvi, abyste předešli poraněním kotníků.
- Vezměte si s sebou dostatek jídla a vody. Dopřávejte si je po menších dávkách, ale pravidelně. Vhodným jídlem jsou sendviče, ovoce, energetické tyčinky, ořechy nebo sušenky. Vezměte si toho s sebou pro jistotu víc, než budete potřebovat, abyste měli energii pro případ nepředvídaných událostí.
- Kráčejte stabilním tempem. Turistika není soutěž a pamatujte, že s nikým nezávodíte. Udržujte stabilní tempo, bez náhlých změn.
- Dbejte na životní prostředí. Nikdy nenechávejte v přírodě to, co tam nebylo – ubrousky, láhve, obaly od jídla … Co si na hory přinesete, to si i odnesete.
Nyní už neexistují žádné výmluvy, proč nesportovat venku! Jste připraveni?