fbpx
Nahoru

5 unikátů na Slovensku, které nenajdete nikde jinde na světě ︱Nie je túra bez Štúra

Tento blog pro vás připravil Radoslav Hoppej, @nie_je_tura_bez_stura.
5 unikátů na Slovensku, které nenajdete nikde jinde na světě ︱Nie je túra bez Štúra

Slovensko je zemí plnou zajímavých míst a památek. V tomto článku vám představím několik unikátů, na které můžou být naši východní sousedé právem hrdí a závidět jim je mohou i v zahraničí. Už jste o nich slyšeli?

Nádvoří Evropy v Komárně

Nádvoří Evropy je architektonickým unikátem nejen v rámci Slovenska, ale dokonce celé Evropy. Vzniklo v období vstupu Slovenska do Evropské unie, jen je škoda, že není zcela dokončeno … Nacházejí se tam budovy reprezentující architekturu a stavební slohy více než 30 evropských zemí jako je například Itálie, Wales či Španělsko. Ideální tip na výlet, během kterého se za jeden jediný den projdete téměř po celé Evropě.

Haluzická soutěska

V nevelké obci Haluzice, nedaleko Trenčína, najdete místo, které svou vegetací připomíná deštný prales. Ano, čtete správně. Nachází se tam totiž Haluzická soutěska, která je dlouhá přibližně 1,5 kilometru a okolní svahy a stěny sahají až do výšky 50 metrů. Její zajímavostí je i to, že se neustále rozšiřuje a mění. Nedaleko tohoto přírodního unikátu se nachází krásná zřícenina kostelíka, kterou se rovněž vyplatí vidět.

Slovenská Sahara

V Záhoří zas můžete navštívit Šranecké písky, které jsou často označovány jako Slovenská Sahara. Už jste o tomto místě slyšeli? Jde o chráněný areál ve správě státní ochrany přírody Záhoří. Pokud máte chuť projít se bosí po písku, toto místo je na to jako stvořené. V minulosti bylo třeba pro vstup do prostor Vojenského obvodu Záhoří povolení, dnes tam můžete vstupovat během víkendů volně, pokud právě neprobíhají vojenská cvičení. Ty jsou předem plánovaná a jejich harmonogram je pravidelně aktualizován na stránkách ministerstva obrany.

Skalní obydlí Brhlovce

Skalní obydlí patří nejen k slovenským, ale i celosvětovým unikátům. V nevelké obci, východně od Levic, se nacházejí domy vysekané přímo do skály. Ty patří k nejvýznamnějším pozůstatkům lidové architektury na Slovensku. Říká se, že první taková obydlí vznikala již v 16. století, v období tureckých válek, jako odpověď na hrozící nebezpečí. To, že jde o jedinečné stavby, dokazuje i fakt, že vyhloubit obydlí do skalní stěny trvalo v některých případech dlouhá léta. Skalní obydlí disponují zajímavou vlastností, protože v létě chladí a v zimě zase příjemně hřejí.

Kaple Panny Marie Královny ve Vyhních

Říká vám něco obec Vyhne nedaleko Banské Štiavnice? Pokud náhodou ne, tak vám prozradím, že i v této obci se nachází velmi zajímavá památka. Slovenský architekt Ladislav Hudec je dodnes označován také jako „otec asijských mrakodrapů“. Právě ve Vyhních se nachází krásná kaple, která je jeho jedinou stavbou mimo území Číny.

Víte o dalších podobných unikátech, které se nacházejí na Slovensku? Neváhejte a podělte se o ně na našem Facebooku.