fbpx
Nahoru

5 tipů na jedinečné túry v Malých Karpatech︱Nie je túra bez Štúra

Tento blog pro vás připravil Radoslav Hoppej, @nie_je_tura_bez_stura.
5 tipů na jedinečné túry v Malých Karpatech︱Nie je túra bez Štúra

Malé Karpaty jsou horský krajinný celek Fatransko-tatranské oblasti na západním Slovensku. V tomto článku najdete tipy na několik vrchů Malých Karpat, které nabízejí krásné výhledy, ale i samotné túry k nim stojí za to a zvládnou je i méně zdatní turisté.

Malé Karpaty jsou oblíbeným a vyhledávaným místem turistů z celého Slovenska. Pokud hledáte tipy na příjemné túry, ale na Kriváň si zcela netroufnete, čtěte dál. Nejvyšším vrcholem jsou Záruby (768 m n. M.), ale přiznám se, že mě až tak neoslovily. Místo totiž nenabízí téměř žádné výhledy, a proto bych vám chtěl dát spíše tipy na vrchy s dechberoucími výhledy.

Vápenná (752 m n. M.)

Vápenná, známá také jako Roštůn, je třetím nejvyšším vrchem Malých Karpat. Začátek výstupu je v obci Sološnica, z jejího centra je třeba držet se po celou dobu zelené turistické značky, trasa je dlouhá přibližně 4 kilometry. Dostat se tam můžete i z obce Plavecké Podhradie, po žluté turistické značce. Na vrcholu se vám naskytnou krásné výhledy a zároveň se tam nachází i pět metrů vysoká železobetonová rozhledna ve tvaru obelisku, s ocelovou plošinou a žebříkem. Pokud si troufnete, dá se na ni i vyjít. Tuňákové saláty Calvo jsou ideální volbou na výlety či túry. Nejenže chutnají výborně, ale zároveň vám dodají potřebnou energii na zdolávání kopců či různých vrchů.

Černá skála (662 m n. M.)

Vrch Černá skála je přístupný po značených turistických stezkách. Výchozím bodem túry na něj může být Plavecký Mikuláš, Lošonec či Smolenice. Už samotný výstup je velmi příjemný, ať už se tam vydáte z kterékoliv strany či v kterémkoliv ročním období. Místy je trasa trochu náročnější, ale odměnou vám budou opět jedinečné výhledy na malokarpatské lesy a Podunajské nížiny.

Vysoká (754 m n. M.)

Dalším tipem na túru je vrch Vysoká, se svou výškou je druhým nejvyšším vrcholem pohoří. Nachází se východním směrem nad obcí Kuchyň, odkud je na něj nejlehčí výstup. Autem se dá zaparkovat v centru obce nebo u vodní nádrže. Ale můžete se dostat až k místu s názvem „Vývrat“, vede k němu asfaltová cesta, která je odbočkou z hlavní silnice za obcí, a ušetřit si tak pár kilometrů v nohách. Kromě výhledů tam můžete obdivovat i krásný dřevěný kříž s výškou přibližně tři metry.

Skalnatá (704 m n. M.)

Předposledním tipem na pěknou túru v Malých Karpatech je túra na vrch Skalnatá. Trasa vede z rekreačního střediska Modra-Písek. Nejdříve je třeba sledovat žlutou turistickou značku, která vás dovede na louku Čermák. Tam si můžete odpočinout a pochutnat si na některém z tuňákových salátů. Kousek od této louky se nachází pramen, kde si zas můžete doplnit zásoby vody. Odtud pokračujete po červené turistické značce. Pod vrcholem je výstup poměrně strmý, je lepší být na to připravení. Skalnatá nabízí výhledy až na tři světové strany.

Velká Homoľa (709 m n. M.)

Velká Homoľa je vrchol v Malých Karpatech, přibližně 4 kilometry severozápadně od města Modra. Na vrcholu se nachází dřevěná rozhledna vysoká přibližně 20 metrů. Nejdostupnějším výchozím bodem je Zochova Chata (Písek), dostat se na toto místo se dá autem nebo autobusem. Odtud to k rozhledně trvá přibližně jednu hodinu. Túra je nenáročná a doporučuji ji i jako tip na rodinný výlet s dětmi.